Ezaugarriak

25. *edin/ezan perpaus erlatiboetan: pozgarri zekizkion hitzak (v pozgarri zitzaizkion hitzak)
Horia: hizkera eredua lekukotua
Urdina: hizkera eredua ez da lekukotzen
(2) pozgarri ekiozan berbak esaten hasi zan

Euskaltzaindia (forthcoming). Euskararen gramatika orokorra. Ms., Euskaltzaindia.

Eredu orokorra. Perpaus erlatiboetan, oro har, izan edo *edun  aditz laguntzaileak azaltzen dira adizki analitikoetan. Hala ere, perpaus erlatiboa ahalezkoa edo baldintzazko ondoriozkoa denean, *edin edo *ezan aditz laguntzaileak agertzen dira.

(1) pozgarri zitzaizkion hitzak esaten hasi zen
pozgarri (3ABS).izan.PL.APP.3SG.DAT.PST hitzak esaten hasi zen

Hizkera eredua. Hizkera batzuetan, ahalezkoak edo baldintzazko ondoriozkoak ez diren perpaus erlatiboan ere *edin edo *ezan/egin aditz laguntzaileak azal daitezke.

(2) pozgarri ekiozan berbak esaten hasi zan
pozgarri (3ABS).edin.APP.3SG.DAT.PL.PST berbak esaten hasi zen

Kapitulua: Aditz laguntzailearen alternantzia

Gako hitzak: aditz laguntzaile alternantzia, erlatiboak, erro alternantzia, modua, subjuntiboa

Aipamenak:

Euskaltzaindia (forthcoming)

Euskaltzaindia (forthcoming). Euskararen gramatika orokorra. Ms., Euskaltzaindia.

gorde erantzunak honela: csv | xls | xml
BiV kodea
Herria
Euskalkia
Balioa
Datu emailea
Getxo
Mendebaldekoa
Bai
Xabier Bilbao
Aramaio
Mendebaldekoa
Ez
Txipi Ormaetxea
Arbizu
Nafarra
Ez
Juanjo Olasagarre
Arizkun (Baztan)
Nafarra
Ez
Pello Salaburu
Artea
Mendebaldekoa
Ez
Igor Estankona
Beizama
Erdialdekoa
Ez
Lourdes Otaegi
Bergara
Mendebaldekoa
Ez
Alexander Artzelus
Elgoibar
Mendebaldekoa
Ez
Ane Odria
Errenteria
Erdialdekoa
Ez
Aritz Irurtzun
Gernika
Mendebaldekoa
Ez
Alaine Barruetabeña
Goizueta
Nafarra
Ez
Juan Jose Zubiri
Hernani
Erdialdekoa
Ez
Eñaut Agirre
Itsasondo
Erdialdekoa
Ez
Urtzi Etxeberria
Lekeitio
Mendebaldekoa
Ez
Arantzazu Elordieta
Loiu
Mendebaldekoa
Ez
Oihana Astobieta
Mezkiritz (Erroibar)
Nafarra
Ez
Orreaga Ibarra
Mungia
Mendebaldekoa
Ez
Miren Ibarluzea
Oragarre
Nafar-lapurtarra
Ez
Itxaro Borda
Orbaizeta
Nafarra
Ez
Iñaki Camino
Otxandio
Mendebaldekoa
Ez
Xabier Burgete
Urdiain
Nafarra
Ez
Iñigo Urrestarazu
Urdiñarbe
Zuberotarra
Ez
Maider Bedaxagar
Ziburu
Nafar-lapurtarra
Ez
Maitena Duhalde

ABL: ablatiboa

ABS: absolutiboa

ABSERG: absolutiboa Ergatiboaren Lekualdatzearen testuinguruan

ALL: adlatiboa

ALLO: alokutiboa

APPL: aplikatiboa

BN: mugatua

CAUS: arazlea

COMP: konplementatzailea

DAT: datiboa

DD: datiboaren lekualdatzea

DEST: destinatiboa

ED: Ergatiboaren Lekualdatzea

ERG: ergatiboa

FAM: familiartekoa

F: femeninoa

GEN: genitiboa

IPFV: burutugabea

INE: inesiboa

INS: instrumentala

M: maskulinoa

MOD: modua

NMLZ: nominalizatzailea

NONFAM: ez-familiartekoa (2. pertsona)

NP: izen sintagma

PTCP: partizipioa

PST: lehenaldia

PL: plurala

POST: postposizioa

PROG: progresiboa

PROS: prospektiboa

PRTV: partitiboa

REL: erlaziozko postposizioa

RES: erresultatiboa

SG: singularra

SOC: soziatiboa

TERM: muga-adlatiboa

UNBN: mugagabea

Datu-base honetako laburdurek Leipzigeko Glosatze Arauak (ing. Leipzig Glossing Rules) jarraitzen dituzte.